NATURALNA GLINKA BŁĘKITNA
Bentonite Clay
INCI: Bentonite
Glinka błękitna wydobywana jest w okolicach miasta Bachczysaraj (stolica ostatniego Chaństwa Krymskiego) i należy do bentonitowych (błękitnych) glinek Krymu.
W naukowej literaturze występuje pod nazwą kil.
Na terenach Krymu ludność miejscowa wykorzystywała kil (glinkę błękitną) jako środek do mycia włosów, do pielęgnacji ciała w łaźniach, jako plastry lecznicze oraz do odtłuszczania wyrobów z naturalnej wełny
Lecznicze i kosmetyczne efekty działania błękitnej glinki są oparte na unikatowym połączeniu fizyko-chemicznych i biologicznych właściwości oraz sposobu jej wydobycia i nowoczesnej technologii oczyszczania.
WŁAŚCIWOŚCI:
-
mocne odtłuszczające i oczyszczające,
- przeciwzapalne,
- aktywnie likwiduje podrażnienia cery i skóry,
- sprzyja gojeniu się śladów po trądziku, wągrach oraz ropnych zapaleniach skóry,
- adsorbuje toksyny, substancje szkodliwe, usuwa obumarłe komórki (złuszczony naskórek),
- pobudza ukrwienie skóry i nadaje gładkość i miękkość,
- głęboko i delikatnie oczyszcza pory, polepsza koloryt skóry,
- posiada działanie wybielające.
PRZEZNACZENIE :
-
pielęgnacja twarzy, dekoltu i ciała;
-
pielęgnacja skóry zwiotczałej,
-
profilaktyka przedwczesnego starzenia się skóry,
-
czyraki (ropne zapalenie okołomieszkowe),
-
trądzik młodzieżowy, wągry,
-
opryszczka,
-
egzema, stany zapalne skóry,
-
choroby włosów i włosistej części głowy.
SPOSÓB UŻYCIA:
1. MASECZKA DO TWARZY, DEKOLTU I CIAŁA
Zmieszać glinkę z woda mineralną (niegazowaną), naparem z ziół lub sokiem owocowym w proporcji 1:1 do konsystencji pasty. Użyte naczynie ani łopatka nie mogą być metalowe. Nałożyć warstwę na twarz (dekolt, ciało), pozostawić na 15-25 minut. Po nałożeniu glinki na twarz dbamy by maseczka nie wysychała - spryskujemy ją wodą mineralną lub zwilżamy wilgotnymi dłońmi.
Po zmyciu maseczki zastosować łagodny krem odżywczy. Stosować 1- 2 razy w tygodniu. Przy zaawansowanych problemach skóry zabiegi stosują co drugi dzień. Kuracja lecznicza 8-10 zabiegów.
2. MASECZKA DO WŁOSÓW
Zmieszać glinkę z woda mineralną w proporcji 1:1 do konsystencji pasty. Nanieść na umyte, wilgotne włosy oraz skórę głowy i owinąć ręcznikiem. Po 30 -40 minutach rzetelnie spłukać ciepłą wodą bez dodatków detergentów.
3. KĄPIEL
Rozpuścić 100-200 g glinki w ciepłej wodzie i dodać do napełnionej wanny. Czas trwania zabiegu: 15-20 minut przy temperaturze 38 - 40 C. Zabieg oczyszcza i tonizuje skórę, usuwa objawy stresu i zmęczenia, przyspiesza procesy regeneracji w komórkach skóry.